Aby nauczyć dziecko czytać przede wszystkim należy czytać. Bajki, encyklopedie, książki tak naprawdę wszystko czego ono chce słuchać :) Ale to już chyba wiadomo nie od dziś. Ale co po za tym można zrobić? W Internecie znajdziecie wiele pomysłów, w tym materiały do druku. Polecam zaglądnąc na: Moje dzieci kreatywnie
A teraz przedstawie wam kilka pomysłów, z których ja korzystam bawiąc się z dziećmi
1. Plastelina
Wasze dzieci lubią plastelinę, ciastolinę i tego typu sprawy? Warto połączyć to z nauką. Gdy wasze dziecko wałkuje, roluje lepi. Wy w tym czasie stwórzcie z plasteliny wyraz, pokarzcie go dziecku i powiedźcie co jest napisane. Ono może załapać nową zabawę i zechce stworzyć więcej słów. Albo spojrzy i wróci do swoich czynności. Ale niezrażajcie się. Dzieci bardzo szybko zapamiętują. Więc te pare sekund za każdym razem to bardzo wiele.
2. Komputer
Komputer nie musi służyc jedynie do gier, lub bajek. Odpalcie Worda i piszcie razem z dzieckiem. Pozwólcie mu także na "bezsensowne" klikanie w literki. Zabawa i nauka w jednym. Następnie możecie wydrukować słowa, które napisaliście
3. Dopasowywanie
Gdy już macie wydrukowane wyrazy możecie wykorzystać je w zabawie w dopasowywanie. Pozbierajcie zdjęcia swojej rodziny, zwierząt, krajobrazu. Wydrukujcie imiona bliskich, nazwy zwierząt, a także wszystkiego co możecie znaleźć na zdjęciach ( można także wydrukować obrazki, które mogą wam się przydać do tej zabawy:))
4. Magnesy na lodówkę
Mając w domu tego typu magnesy warto je wykorzystać :) Dla dziecka to naprawdę ciekawa zabawa. Polecam magnesy, które posiadamy. Są one giętkie, a magnes znajduje się na całej literce, więc dobrze się z nich korzysta i nie sa drogie. Koszt to 18 zł. Możecie je zamówić tutaj: Magnesy na lodówkę
Nie dawno zakupiliśmy karty Przygoda z czytaniem. Disney. Zdradzę, ze jestem z nich bardzo zadowolona. Do zestawu dołączona jest książeczka w której znajdują się propozycje gier. A także nagrodowe naklejki. My korzystamy z kart w ten sposób, że pokazuje synkowi obrazek i mówię co jest napisane. A ostatnio zaczęłam działać z zasłoniętymi obrazkami. A maluch miał przeczytać wyraz. W nagrodę zdobywał kartę :) Takie karty możecie kupić w empiku, albo zamówić w księgarni internetowej. Jeżeli lubcie sami coś tworzyć, można także skorzystać z komputera, Internetu i drukarki :) Istnieją także książeczki w serii Przygoda z czytaniem i zapewne będę chciała się zaopatrzyć przynajmniej w jedną :)
Możecie kupić tutaj: Disney uczy. Przygoda z czytaniem
6. Pisanie po piasku
Będąc na polu z maluchami wystarczy wam ziemia i patyk. Warto co jakiś czas poświęcić parę chwil na rysownie po piasku :)
7. Kreda
Jeżeli macie w domu tablice to super. Nam się niestety ostatnio rozpadła na części. Ale jeżeli jesteście w podobnej sytuacji nie zrażajcie się. Są przecież jeszcze chodniki :)
8.Kredki, długopisy, mazaki + Kartka
Chyba nie musze wam tego tłumaczyć :) Korzystajcie z chwil kiedy dzieci rysują, kolorują.... Choćby jeden wyraz...
9. Ksiazeczki dla maluchów.
Chodzi mi o te w których mamy jeden podpisany rysunek. Z moim czterolatkiem jest tak, że on raczej zgaduje wyraz po obrazkach. Ale myślę, że mimo wszystko dziecko oswaja sobie wyraz z obrazkiem i wprzyszlosci dalszą nauka czytania będzie mu przychodziap łatwiej.
Tak naprawdę do nauki czytania możecie wykorzystać wszystko. Wystarczy tylko otworzyć się na kreatywność. Wyrazy możemy układać z makaronów, ciastoliny, można upiec ciasteczka w kształcie literek. Następnie po upieczeniu tworzyć slowa. (Ten pomysł muszę kiedyś zrealizować :)) Wykorzystujmy sznurki, guziki, patyki, kamyki. Wszystko co nam tylko przyjdzie do głowy 😊 Pokazujmy dziecku wyrazy na różnych opakowaniach, sprzetach, gazetach, plakatach itd. Dzieciaki potrafią wiele zapamiętać. I chociaż zdawać się może nie raz, że coś nie przynosi efektów to maluchy z dnia na dzień mogą nas zaskoczyć...
Super są te sposoby! Nie dość, że świetna nauka i zabawa, to do tego bardzo dobra okazja do spędzania czasu wspólnie z dzieckiem. :)
OdpowiedzUsuń